Patrick Henry Community College - Official Site


Print Friendly Email This

Patrick Henry Community College - Advisors

Academic Success and College Transfer 
Dean: Greg Hodges (276) 656-0213

Accounting and Bookkeeping: Ronnie Carter (276) 656-0232  
Business Administration: Ronnie Carter (276) 656-0232  
General Studies: Phyllis Fleming (276) 656-0255
Bronte Miller (276) 656-0339
Eric-Gene Shrewsbury (276) 656-0245  
Shawn McAvoy (276) 656-0243
Angela Wright (276) 656-5498
Terry Young (276) 656-0287
Michelle Zollars (276) 0295  
General Studies - Human Services: Sharon Gilbert (276) 656-0289
Cheryl Joyce (276) 656-0310  
General Studies - Recreation, Parks and Leisure: Terry Young (276) 656-0287
General Studies - Performing Arts: Joyce Staples (276) 656-0345
General Studies - Visual Arts: Gerry Bannan (276) 656-0236  
General Studies - Teacher Education Preparation: Tammy Forbes (276) 656-5496
Joyce Staples (276) 656-0345
Chris Wikstrom (276) 656-0253
Developmental Courses (ENF, MTE, MTT): Joyce Divens-Moore (276) 656-5463
Tammy Forbes (276) 656-5496  
Bronte Miller (276) 656-0339  
April Neblett-Wells (276) 656-0238
Chris Wikstrom (276) 656-0253  

 

Science, Technology, Engineering and Math
Dean: Steve Branch (276) 656-0211

CADD (Computer Aided Drafting and Design): David Dillard (276) 656-0284  
Engineering: David Dillard (276) 656-0284
Clerical Studies: Julie Meador (276) 656-0234
Industrial Electronics Technology: Rich Wilcox (276) 656-0279
Information Systems Technology (IST) Game Design and Development, Internet Services, Accounting Information Systems: Marti Phillips (276) 656-0251
Frank Tatum (276) 656-0220
Ronnie Carter (276) 656-0232
Science: Brett Dooley (276) 656-0242  
Jason Worley (276) 656-0236  
Mark Huntress (276) 656-0333
Administration Support Technology, Spec. Medical Office: Julie Meador (276) 656-0234  
Legal Assisting: Julie Meador (276) 656-0234  
Patrick County Off-Campus Site: Angie Brown (276) 694-8778  

 

Workforce, Economic and Community Development
Vice President: Rhonda Hodges (276) 656-0256 

Apprenticeships: Shelira Morrison (276) 656-5464
Advanced Manufacturing - Performance Films Technology: Brenell Thomas (276) 656-0267  
Artisan Center: Kim Buck (276) 656-0343
HOPE (High-Demand Occupational Programs for Employment): Brenell Thomas (276) 565-0267
Fab Lab: Matthew Wade (276) 656-5474  

 

Professional Technologies and Health Sciences
Dean: Jeff Fields (276) 656-0356

Administration of Justice and General Studies Specialization: Pauline Satterfield (276) 656-0291  
Agribusiness/Horticulture/Viticulture: John Ayers (276) 656-0335  
Automotive Body Technology and Automotive Technology: Robbie Wagner (276) 403-5712
Business Technology Management (Specializations - E-Commerce, Entrepreneurship/Small Business, International Business): John Ayers (276) 656-0335
Building Trades Technology: Mike Bryant (276) 656-0351
Culinary Arts: Bob Koester (276) 656-0318
Early Childhood/Education Assisting: Susan Christian (276) 656-0217
EMS/Paramedic (Emergency Medical Services), Fire Sciences: Kari Whitney (276) 656-0328
Health Sciences (Certified Nursing Assistant - CNA, Pharmacy Tech, Registered Nursing - RN, Therapeutic Massage, Science Pre-BSN): Amy Webster (276) 656-0248
Susan Selman (276) 656-0282
Joe Gravely (276) 656-0298
Linda Wallace (276) 656-0231
Melanie Nelson (276) 656-0294
Debbie Shelton (276) 656-0293
Stephanie Wagoner (276) 656-0330
Tammy Gammons (276) 656-0331
Ashley Dye (276) 656-5473
HVAC: Mike Bryant (276) 656-0351
Industrial Welding: Dwight Bower (276) 656-0252
Motorsports Technology (Arrington): Talmage Thomas (276) 656-0463
Jeff Fields (276) 656-0356
Nurse Aide Training: Joe Gravely (276) 656-0298
Practical Nursing: Melanie Nelson (276) 656-0294
Stephanie Wagoner (276) 656-0330
Amy Webster (276) 0248
Susan Selman (276) 656-0282
School-Age Child Care: Susan Christian (276) 656-0217  
Welding: Dwight Bower (276) 656-0252
Randy Smith (276) 656-0269
Wellness: Amy Webster (276) 656-0248