Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Academic Success and College Transfer 
Dean: Greg Hodges (276) 656-0213

Accounting and Bookkeeping: Ronnie Carter (276) 656-0232  
Business Administration: Ronnie Carter (276) 656-0232  
General Studies: Phyllis Fleming (276) 656-0255
Bronte Miller (276) 656-0339
Eric-Gene Shrewsbury (276) 656-0245  
Shawn McAvoy (276) 656-0243
Angela Wright (276) 656-5498
Terry Young (276) 656-0287
Michelle Zollars (276) 0295  
General Studies - Human Services: Sharon Gilbert (276) 656-0289
Cheryl Joyce (276) 656-0310  
General Studies - Recreation, Parks and Leisure: Terry Young (276) 656-0287
General Studies - Performing Arts: Joyce Staples (276) 656-0304
General Studies - Visual Arts: Gerry Bannan (276) 656-0336  
General Studies - Media Design and Production: Gerry Bannan (276) 656-0336
General Studies - Music: Gerry Bannan (276) 656-0336  
General Studies - Teacher Education Preparation: Tammy Forbes (276) 656-5496
Joyce Staples (276) 656-0304
Chris Wikstrom (276) 656-0253  
Developmental Courses (ENF, MTE, MTT):
Joyce Divens-Moore (276) 656-0227
Tammy Forbes (276) 656-5496  
Bronte Miller (276) 656-0339  
April Neblett-Wells (276) 656-0238
Chris Wikstrom (276) 656-0253  

 

Science, Technology, Engineering and Math
Dean: Steve Branch (276) 656-0211

Administrative Support Technology: Sandra Phillips (276) 656-0321
Julie Meador (276) 656-0234
CADD (Computer Aided Drafting and Design): David Dillard (276) 656-0284  
Engineering: David Dillard (276) 656-0284
Clerical Studies: Julie Meador (276) 656-0234
General Studies Specialization - Medical Science: Frances Moore (276) 656-0233  
Industrial Electronics Technology: Daniel Edwards (276) 656-0266
Information Systems Technology (IST) Game Design and Development, Internet Services, Accounting Information Systems: Marti Phillips (276) 656-0251
Frank Tatum (276) 656-0220
Ronnie Carter (276) 656-0232
Nancy Phillips (276) 656-0237
Science: Brett Dooley (276) 656-0242  
Jason Worley (276) 656-0236  
Mark Huntress (276) 656-0333
Kelly Proffitt (276) 656-0345
Matthew Dittler (276) 656-0357
Jason Lachowicz (276) 656-0254
Nancy Phillips (276) 656-0237
Administration Support Technology, Spec. Medical Office: Julie Meador (276) 656-0234  
Legal Assisting: Julie Meador (276) 656-0234  
Patrick County Off-Campus Site: Angie Brown (276) 694-8778  

 

Workforce, Economic and Community Development
Vice President: Rhonda Hodges (276) 656-0256 

Advanced Manufacturing - Performance Films Technology: David Dillard (276) 656-0284  
Continuing Education/motorcycle/Dance/Visual Arts/Culinary: Amy Reed (276) 656-0418
HOPE (High-Demand Occupational Programs for Employment): Kathy Whittle-Davis (276) 565-0348
Fab Lab: Matthew Wade (276) 656-5474
Programs/Testing Leading to a Job: Krystle Marler (276) 656-0260

 

Professional Technologies and Health Sciences
Dean: Jeff Fields (276) 656-0356

Administration of Justice and General Studies Specialization: Pauline Satterfield (276) 656-0291  
Jeff Fields  (276) 656-0356  
Agribusiness/Horticulture/Viticulture: John Ayers (276) 656-0335  
Automotive Body Technology and Automotive Technology: Robbie Wagner (276) 403-5712
Business Technology Management (Specializations - E-Commerce, Entrepreneurship/Small Business, International Business): John Ayers (276) 656-0335
Building Trades Technology: Mike Bryant (276) 656-0351
Culinary Arts & Hospitality: Bob Koester (276) 656-0318
Early Childhood/Education Assisting: Kristin Dulaney (276)
EMS/Paramedic (Emergency Medical Services): Ashley Dye (276) 656-5473
Health Sciences (Certified Nursing Assistant - CNA, Pharmacy Tech, Registered Nursing - RN, Therapeutic Massage, Science Pre-BSN):
Amy Webster (276) 656-0248
Susan Selman (276) 656-0282
Joe Gravely (276) 656-0298
Linda Wallace (276) 656-0231
Melanie Nelson (276) 656-0294
Debbie Shelton (276) 656-0293
Stephanie Wagoner (276) 656-0330
Tammy Gammons (276) 656-0331
Ashley Dye (276) 656-5473
HVAC: Mike Bryant (276) 656-0351
Industrial Welding: Dwight Bower (276) 656-0252
Randy Smith (276) 656-0269
Motorsports Technology (Arrington): Talmage Thomas (276) 656-0298
Jeff Fields (276) 656-0356
Nurse Aide Training: Joe Gravely (276) 656-0298
Practical Nursing: 
Melanie Nelson (276) 656-0294
Stephanie Wagoner (276) 656-0330
Amy Webster (276) 0248
Susan Selman (276) 656-0282
School-Age Child Care: Kristin Dulaney (276)
Welding: Dwight Bower (276) 656-0252
Randy Smith (276) 656-0269